7.11.2018 roku w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie odbyła się lekcja pokazowa organizowana przez Zakład Gospodarowania Odpadami Gać – Oława. W Warsztatach udział wzięły klasy II „a”, III „a”, III „b”. Warsztaty miały na celu przedstawienie działań związanych przede wszystkim z ochroną środowiska, ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów oraz racjonalnym zagospodarowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych.

Ostrożność w wodzie należy zachować nie tylko podczas wakacji. Ratownicy WOPR  z Aquaparku Wrocław zapoznali naszych uczniów z zasadami bezpiecznej kąpieli wodnej i słonecznej. Ostrzegali, że nie wolno kąpać się w jeziorze czy stawie bez zgody i opieki dorosłych. Przestrzegali  przed zagrożeniami kąpieli w miejscach niestrzeżonych i radzili co należy zrobić, gdy dziecko zagubi się na zatłoczonej plaży. Na koniec zadawali uczniom pytania sprawdzające rozumienie przedstawionych zasad. Dziękujemy panom ratownikom  za ciekawą pogadankę.

Agnieszka Laskowska

W środowe przedpołudnie 28.11.2018 roku,  Akademia Wojsk Lądowych otworzyła się dla mieszkańców. Okazją do tego było coroczne święto Uczelni z okazji Dnia Podchorążego.

Celem naszych odwiedzin Akademii Wojsk Lądowych było zapoznanie uczniów z zadaniami podchorążych przygotowujących się do pełnienia zawodu żołnierza oraz przybliżenie uczniom jego etosu. Uczniowie mogli wypróbować laserowy symulator strzelania Śnieżnik, a także symulator jazdy transporterem opancerzonym Rosomak Jaskier, na których na co dzień ćwiczą przyszli oficerowie. Dzieci miały okazję przyglądać się pilotowaniu wojskowego drona i sprawdzić jak działa kamera termiczna. Na zakończenie dnia, w Akademickim Centrum Kultury odbyło się przedstawienie patriotyczne przygotowane przez klasy mundurowe z ZSP w Bierutowie. Była to inscenizacja wydarzeń Nocy Listopadowej oraz pokaz sztucznych ogni, symbolizujący pożar browaru na Solcu w Warszawie, który był znakiem do rozpoczęcia Powstania Listopadowego. Duże wrażenie na dzieciach zrobił niezwykły pokaz musztry do muzyki Iron Maiden.