IMG 20191118 134515 FotorW ramach współpracy z uczelniami wyższymi uczniowie klas siódmych naszej szkoły od listopada 2019r do stycznia 2020 roku uczestniczą w Projekcie Trzecia Misja Uniwersytetu Ekonomicznego.
Na zajęciach nasi uczniowie  rozwijają swoje kompetencje przyrodniczo-informatyczne.
Zajęcia prowadzone są w systemie akademickim, jest to cykl  10 spotkań po 8 godzin: w Pracowni Mikrobiologii Żywności oraz Pracowni Komputerowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
W ramach przeprowadzanych zajęć, uczniowie prowadzą obserwacje mikroskopowe drobnoustrojów, samodzielnie wykonują preparaty ,posiewy bakterii i grzybów oraz doskonalą swoje umiejętności laboratoryjne .Będą też  badać jakość wody i poznawać tajemnice zdrowego odżywiania.
W pracowni komputerowej odbywa się modelowanie procesów z wykorzystaniem symulacji komputerowych. Uczniowie projektują procesy pracy np. w myjni samochodowej,piekarni.

CukierW ramach promocji zdrowego odżywiania w listopadzie w naszej szkole obyły warsztaty  kulinarne  dla klas 6a,6b,6c,5d,7a,c prowadzone przez dietetyk- panią  Magdalenę Kuczyńską" współpracującą z naszą szkołą.

Tym razem "Pod lupę wzięliśmy cukier", jak się okazało głównego i wszechobecnego winowajcę .
Cukier ,a zwłaszcza jego nadmiar jest w wielu produktach  i w efekcie jemy go za dużo .
Na zajęciach uczyliśmy się przeliczać ilość cukru w produktach spożywczych,analizować etykiety , a przede wszystkim- przygotowywaliśmy zdrowe, słodkie przekąski:  KULKI MOCY, Zdrową nutellę. Najprzyjemniejsza część- to wspólna konsumpcja przygotowanych przekąsek.
Przepisy  umieszczone są  na blogu Szkolnej Przepisowni.
Niech Zdrowa  moc będzie z Wami  !!!

 

W niedzielę 23.06.2019 r. odbył się po raz dziewiąty Festiwal

Festiwal Czterech Żywiołówświęto pięciu gmin.

Dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy uczestniczyć w tej wyjątkowej inicjatywie. Nie brakowało atrakcji: produkty lokalne, artyści, zabawy!

Uczniowie naszej szkoły prowadzili własne stoisko, na którym rozdawane były soczyste jabłka, ulotki z przepisami na zdrowe przekąski oraz naklejki. Najważniejszy cel jaki przyświecał naszej akcji to promocja zdrowego odżywiania i stylu życia. Uczestnicy bardzo miło zareagowali na naszą akcję.

56442043 2858534081037850 6389230883248799744 n

Wiosna to doskonały czas na wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Sprzyja temu przypływ energii, poprawa nastroju oraz większa ilość słońca. Wszystko to sprawia, że mamy lepszą motywację w dążeniu do celu i łatwiej jest nam zmienić np. złe nawyki żywieniowe na dobre. Świadome odżywianie stanowi ważny element zdrowego stylu życia.

W wiosennej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw oraz niskoprzetworzonych  produktów dostarczających witamin tak potrzebnych po zimie.

Aby nie dać się infekcjom, należy spożywać warzywa i owoce jak: cytrusy, czerwoną paprykę, natkę pietruszki, kiszoną kapustę i ogórki, czosnek, cebulę, gdyż są bogate w witaminy A, C, E.

21 marca nasza społeczność szkolna w nietuzinkowy sposób powitała kalendarzową wiosnę.

W obchody z dużym zaangażowaniem włączyły się wszystkie klasy wraz z wychowawcami. 

Najpierw uczniowie klas 4-8 przygotowywali smaczne i zdrowe przekąski (kanapki, koktajle, szaszłyki owocowe, dipy, sałatki musy owocowo- warzywne), które swoimi walorami wizualnymi jak i smakowymi zaskoczyłyby niejednego mistrza kuchni. Zapach świeżych produktów było czuć w całej szkole. Było smacznie, zdrowo i z fantazją. Uczniowie wykonali dodatkowo plakaty przedstawiające owoce i warzywa, które wprowadziły wiosenny nastrój.

Kolejnym etapem obchodów pierwszego dnia wiosny było wspólne biwakowanie i konsumowanie pyszności stworzonych przez uczniów. Skoro zamysł zdrowego powitania wiosny, to nie mogło obyć się bez sportu.

Wiosna to tak naprawdę dobry moment na znalezienie idealnego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu powinna na stałe wpisać się w nasze życie rodzinne.

Kolorowe stroje, dobra zabawa  i moc wrażeń sprawiły, że zapamiętamy ten dzień na długo!

Uśmiech nie znikał z twarzy wszystkich uczniów.

Zapraszamy  do  galerii zdjęć!

IMG 20190823 114540W ramach Promocji Zdrowia, w naszej szkole wraz z uczniami postanowiliśmy wykorzystać miejsce widoczne i często przez wszystkich uczęszczane. Na specjalnie przygotowanych planszach- naklejkach umieściliśmy hasła, o których każdy powinien codziennie pamiętać. W ten sposób powstały  Schody  Promujące  Zdrowe  Nawyki  i  Styl  Życia. Dopełnienie jest Piramida Zdrowego Żywienia Dzieci i Młodzieży. Mamy nadzieję, że teraz nikt nie zapomni jak należy postępować, by dbać o swoje zdrowie i cieszyć się długim życiem.

Efekt naszej pracy można obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=B2Cg5NEmbao&feature=youtu.be

Pragniemy edukować młodzież w zakresie zasad prawidłowego żywienia oraz świadomego budowania nawyków żywieniowych. Dlatego zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w Programie edukacyjnym "Gotuj się na zmiany", każda klasa na podstawie specjalnych materiałów edukacyjnych będzie miała przeprowadzoną lekcję o zdrowym żywieniu, przygotuje smaczne posiłki i ostatecznie będziemy grali o nagrody. Wszystkie przygotowane lekcje w dużym stopniu oparte są o praktyczne przykłady z życia uczniów. Część lekcji będzie prowadzona innowacyjną metodę Action Learning, w której nauczyciel jedynie prowadzi podopiecznych do odnalezienia rozwiązań. Oprócz scenariuszy lekcji nasi uczniowie angażują się w projekty z młodzieżą, które pomogą ugruntować wiedzę w praktyce oraz rozwinąć dodatkowe umiejętności.

W RAMACH PROGRAMU WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W FESTYNIE RODZINNYM.

Uczniowie naszej szkoły prowadzili własne stoisko, na którym rozdawane były soczyste jabłka, naklejki oraz ulotki promujace zdrowe nawyki żywieniowe. Uczestnicy festynu bardzo miło zareagowali na naszą akcje. Wszystkim bardzo dziękujemy za wsparcie naszych pomysłów i pomoc w ich realizacji. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki żywieniowe na stałe zagoszczą w wielu domach, a nasze działania osiągnął zamierzony cel.

trus5 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się z wizytą do Gospodarstwa Rolnego  Pani Józefy Białek. Celem wyjazdu było nie tylko poznanie warzyw i owoców uprawianych przez właścicieli, ale także rozmowa na temat korzyści płynących z uprawy i spożywania ich w różnej postaci. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, dzieci mogły między innymi zobaczyć maszyny rolnicze  oraz zapoznać się z pracą rolnika. Szczególną frajdą była pomoc przy zbiorze pysznych truskawek.

Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas oraz przekaz cennej wiedzy. Sezonowe owoce- truskawki i sok z jabłek bardzo wszystkim smakowały.

Dziękujemy za gościnność!

 
wzorowa nagroda
Zakończyła się tegoroczna edycja programu „WZOROWA ŁAZIENKA”organizowanego przez markę Domestos, w której nasza szkoła została laureatem nagrody II stopnia wygrywając roczny zapas płynu do toalet marki Domestos. Produkty dotarły już do szkoły i z pewnością ułatwią dbanie o czystość i higienę.

Cieszymy się z nagrody

i serdecznie DZIĘKUJEMY za zaangażowanie

całej naszej społeczności szkolnej!

1 września rozpoczęliśmy starania o włączenie naszej szkoły do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Ponieważ realizujemy szeroki zakres treści dotyczących zdrowia, chcemy aby uwieńczeniem naszych, Państwa i dzieci starań był certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie".

Przedszkolaczek ci to powie – pyszny, zdrowy sok jabłkowy. Pij go często i obficie, a przedłużysz swoje życie”

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych najmłodszych kolegów i koleżanek nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z Przedszkola Publicznego w Żórawinie z grupy: „Słoneczka”, „Zajączki”, „Biedronki” oraz „Żabki” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać.

Dnia 30.10.2018r. odwiedziliśmy milusińskich i przynieśliśmy do przedszkola pyszne jabłka. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie wyciskaliśmy sok z jabłek. Przedszkolaki określały wygląd, konsystencję, kolor soku jabłkowego. Był przepyszny, tak stwierdziły same dzieci. Przekonały się, że wspaniale smakuje bez dodatku cukru i innych wzmacniaczy smaku.

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie zakończyła realizację programu społeczno- edukacyjnego „Wzorowa łazienka 2018” zainicjowanego przez markę Domestos. Jego celem była edukacja najmłodszych z podstawowego zakresu higieny oraz poprawa standardu i komfortu szkolnych łazienek. Program był formą ogólnopolskiego konkursu, w którym szkoły podstawowe mogły wygrać remont łazienek o wartości 30 000 zł (nagroda główna). Dodatkowe nagrody to roczny zestaw zapasów produktów marki Domestos dla 100 szkół z najwyższą liczbą punktów. Zadaniem konkursowym była interpretacja hasła „Wzorowa łazienka”, która polegała na przedstawieniu projektu graficznego przyjaznej łazienki szkolnej dla szkoły uczestniczącej w programie. Następnym krokiem było zamieszczenie prac konkursowych wykonanych przez uczniów w przypisanej szkole „Galerii” na stronie www.wzorowalazienka.pl, gdzie zbierane były głosy internautów. Każdy mógł oddać każdego dnia tylko jeden głos na szkołę, która jego zdaniem ma najciekawszą galerię „Wzorowych łazienek”.

Nasza szkoła znalazła się na 64J miejscu spośród 860!!!!

szkół uczestniczących w programie.

Czekamy na nagrodę w postaci rocznego zestawu zapasów produktów marki Domestos, dzięki którym szkolne toalety będą mogły zabłysnąć przykładem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy złożyli prace konkursowe, dzięki którym mogła powstać „Galeria naszej szkoły” oraz wszystkim internautom, którzy oddawali głosy na galerie naszej szkoły.

Dzięki zaangażowaniu społeczności naszej szkoły oraz bliskim i zaprzyjaźnionym z nami ludźmi, którym chciało się poświęcać kilka minut dziennie na głosowanie w konkursie „Wzorowa Łazienka”, udało nam się znaleźć w gronie laureatów.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM TYM, KTÓRZY GŁOSOWALI

NA NASZĄ SZKOŁĘ!

W dniu 1 października br. uczestniczyliśmy w wycieczce edukacyjnej do Radłowic.
Gościliśmy w gospodarstwie Pani Józefy Białki Gold. Przewodnikiem wycieczki była właścicielka, która oprowadzała nas po sadach, pokazując drzewa owocowe, takie jak: jabłonie, grusze, śliwy, które dzieci zrywały i z chęcią kosztowały.Pani Józefa w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom pracę sadownika, przedstawiając ,,krok po kroku'' czynności, które wykonują by uzyskać dobre plony w postaci dorodnych owoców. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia chłodni do warzyw i owoców, jak również mogli własnoręcznie przygotować sadzonki truskawek.

W trakcie wizyty dzieci zbierały pyszne jabłka i śliwki. Na zakończenie właścicielka poczęstowała nas pysznym sokiem jabłkowym oraz smakołykami. Spotkanie było bardzo udane, uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń praktycznej wiedzy. Niestety pobyt nasz dobiegł końca!

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Józefie Białek Gold za gościnę i ciekawie spędzony czas!

 

 

 

"Chcesz być zdrowy jak ryba,

jedz codziennie owoce i warzywa!

 

  Dnia 23.09.2018r. w naszej szkole odbyła się akcja:

 "ZDROWA OWOCOWA PRZERWA".

 

Celem  akcji jest promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. W tym dniu każdy uczeń mógł poczęstować się pysznymi, świeżutkimi owocami.

 Organizując „ ZDROWE PRZERWY” pragniemy zachęcić uczniów do spożywania każdego dnia kolorowych owoców i warzyw, wyrabiać i utrwalać nawyk  ich jedzenia jako źródła cennych witamin, błonnika i soli mineralnych. Codziennie powinniśmy jeść  5 porcji warzyw, owoców lub soku. Taki jadłospis oferuje nam różnorodne witaminy i składniki mineralne. Jedzenie warzyw i owoców może mieć pozytywne skutki nie tylko zdrowotne, ale także materialne – słodkie jabłuszko mniej kosztuje niż batonik. Często w naszej diecie brakuje podstawowych mikro i makroelementów oraz witamin, które z łatwością odnaleźć możemy w tych najbardziej popularnych owocach dostępnych w Polsce. Chcemy również, by ten dzień  przyczynił się do podniesienia  odporności organizmu.

 

Akcja jest cykliczna, więc do następnego razu!

 

Magda Kawulak