- Szczegóły
- Kategoria: O szkoła
- Odsłony: 60530
Dyrektor Szkoły
mgr Lucyna Wasinkiewicz-Janson
Wicedyrektor
mgr Anna Blunt
Wicedyrektor
mgr Agata Midor
Grono pedagogiczne:
Adamek Zofia
Andrzejak Jadwiga
Aleksandrowicz Anna
Bandura Miłosz
Bęben Adam
Brzycka-Opieka Delfina
Budna Joanna
Ceglarz Agnieszka
Cichowska-Filipowska Dorota
Chomicz Ewa
Chadam Michał
Dobrucka Ewelina
Dusińska Agnieszka
Dusińska Aleksandra
Dziedzic Joanna
Gąsior Anna
Głogowska Żaneta
Głogowski Szymon
Grzelakowska Alina
Hołub Kamil
Jac Krzysztof
Kacperska Marzena
Kaczmarek Małgorzta
Kalita-Łapacz Małgorzata
Kasprzak Małgorzata
Kawałko-Pudlis Katarzyna
Kawulak Magda
Kuszaj Agata
Kołodziejczyk Renata
Kowalczyk-Jabłońska Aleksandra
Kozica Lidia
Kubicki Bartosz
Kulesza-Biega Sylwia
Kwiecień Małgorzata
Laskowska Agnieszka
Latusek Joanna
Łukasik Anna
Malinowska Małgorzata
Marciniak Maria
ks.Motyka Kamil
Olejniczak Zuzanna
Orłowska Anna
ks. Pastucha Przemysław
Paszkiewicz Małgorzata
Pawlik-Joachimiak Elżbieta
Rybicki Szymon
Salamon Anna
Skotnicka Elżbieta
Sonenberg Paweł
Stelmach Anna
Strzelczyk Dorota
Szleszkowska Agata
Szleszkowski Jacek
Tabisz Ireneusz
Tarnowska Karolina
Tensiorowska Elżbieta
Turek Katarzyna
Turowska Patrycja
Wachowiak Dorota
Wadowski Łukasz
Węglarska - Adamska Marta
Wróblewska Luiza
Wudzińska Elżbieta
Wojcinowicz Agnieszka
- Szczegóły
- Kategoria: O szkoła
- Odsłony: 9150
Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025) – pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.
Był synem Mieszka I, księcia Polski i Dobrawy, czeskiej księżniczki. Objął rządy w 992 roku, wypędzając krótko potem swoją macochę Odę i przyrodnich braci.
Popierał akcje misyjne Wojciecha Sławnikowica, biskupa praskiego i Brunona z Kwerfurtu. Męczeńską śmierć tego pierwszego (997) i jego rychłą kanonizację wykorzystał niejako do celów politycznych, doprowadzając na tzw. zjeździe gnieźnieńskim do utworzenia polskiej metropolii kościelnej w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu i tym samym potwierdzenia pełnej samodzielności Polski przez cesarza Ottona III. Po śmierci Ottona III (1002) Bolesław znalazł się w konflikcie z jego następcą Henrykiem II Świętym, prowadząc z nim długotrwałe wojny (1002-1018), zakończone pokojem w Budziszynie i zajęciem Milska i Łużyc.
W 1018 roku zdobył Kijów, osadzając na ruskim tronie swojego zięcia Światopełka I. W 1018 lub rok później przyłączył ponownie do państwa polskiego utracone w 981 roku Grody Czerwieńskie. Tuż przed śmiercią (1025), koronował się na pierwszego króla Polski.
Moneta (denar Chrobrego) z pierwszym godłem Polski:

Więcej na wikipedia.com
- Szczegóły
- Kategoria: O szkoła
- Odsłony: 33812
1. Powstanie, historia szkoły
Nasza szkoła działa nieprzerwanie od 1945 roku. Początkowo lekcje odbywały się w starym poniemieckim budynku stojącym na tyłach dzisiejszej szkoły. W styczniu 1963 roku oddano do użytku tzw. Tysiąclatkę, w której uczymy się do dziś. W związku z wciąż powiększającą się liczbą mieszkańców powstały plany rozbudowy naszej placówki i z pewnością już najbliższe lata przyniosą ich realizację.
2. Położenie
Atrakcyjne położenie naszej szkoły docenią przede wszystkim nowi mieszkańcy naszej gminy, a zwłaszcza ci, którzy przenieśli się do nas z Wrocławia. Budynek otacza rozległy, częściowo zadrzewiony teren zielony, na którym uczniowie mają do dyspozycji ścieżkę zdrowia, bieżnię, a także boisko do piłki nożnej (obecnie w trakcie rewitalizacji). Cały teren jest ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem. Naprzeciwko szkoły znajduje się plac zabaw, a także park. Budynek szkolny znajduje się przy bocznej uliczce, która zapełnia się samochodami jedynie w godzinach przyjazdu i odjazdu uczniów.
3. Baza lokalowa
Podstawą bazy lokalowej naszej szkoły są dwa budynki "A i B", zlokalizowane przy ul Kopernika w Żórawinie. Dwukondygnacyjny budynek "A" naszej szkoły mieści 9 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-3, dwie sale dla zerówek, pracownię informatyczną, nowocześnie wyposażone sale świetlicy szkolnej, bibliotekę oraz – w bloku sportowym - salę gimnastyczną i salkę do gimnastyki korekcyjnej. W budynku "B" znajduje się 14 sal lekcyjnych dla uczniów klas IV-VIII, pracownia informatyczna, biblioteka oraz nowoczesna hala sportowa.
4. Kadra pedagogiczna
Jesteśmy szkołą wspierającą naturalny rozwój ucznia, także tego o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dla nas Państwa dziecko jest najważniejsze. Oprócz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedmiotowców w skład naszej kadry wchodzą pedagog i pedagog specjalny (opiekun ucznia niepełnosprawnego), a także psycholog oraz logopeda, którzy prowadzą również indywidualne zajęcia dla uczniów.
5. Oddziały, ilość uczniów
W naszej placówce uczy się aktualnie około 500 dzieci w czternastu oddziałach klas I-III, piętnastu klasach IV-VIII i dwóch zerówkach. Klasy są mało liczne, zwykle uczy się w nich do 25 dzieci, co zapewnia optymalne warunki nauczania.
6. Nauka języków obcych Nauczanie języków obcych to nasz atut. Językiem wiodącym w naszej szkole jest język angielski, który dzieci poznają już od klasy zerowej. Dodatkowo wszyscy uczniowie klas IV-VIII uczą się języka niemieckiego (w wymiarze dwóch godzin tygodniowo). Zależy nam, by nasi wychowankowie osiągnęli sukces edukacyjny w następnym etapie nauczania, gdy drugi język obcy będzie już obowiązkowy.
7. Działalność świetlicy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców aktywnych zawodowo wydłużyliśmy w ostatnich latach czas pracy świetlicy szkolnej. W godzinach od 7.00 do 17.00 uczniowie uczestniczą w różnorodnych ciekawych zajęciach, próbują swych sił w quizach i konkursach, biorą udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, a także w imprezach świetlicowych. Istnieje również możliwość skorzystania z dwudaniowego posiłku. Szkoła to nie tylko nauka! Nasza świetlica daję szansę aktywnego odpoczynku oraz zdobycia nowych przyjaciół.
8. Zajęcia dodatkowe
Chcąc zapewnić naszym uczniom możliwość rozwijania ich zainteresowań i talentów, co roku poszerzamy ofertę zajęć pozalekcyjnych. Nasi wychowankowie uczestniczą w zajęciach Centrum Mistrzostwa Informatycznego - ucząc się programowanie i robotyki, doskonalą język angielski z native speakerem, trenują siatkówkę, judo i karate, uczą się gry w szachy. Prężnie działa również koło filmowe i warsztaty teatralne.
9. Projekty i programy
Chcemy być szkołą nowoczesną, kształcącą ucznia na miarę XXI wieku, dlatego angażujemy się w ciekawe programy i projekty. W tym roku rozpoczynamy udział w unijnym projekcie pt.: Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Wrocławskim. Dbając o wysoki poziom nauczania uczestniczymy w ogólnopolskich projektach: Lepsza szkoła, WF z klasą, SuperKoderzy, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Być odpowiedzialnym Europejczykiem oraz Szkoła współpracy. W ramach działań proekologicznych realizujemy projekt Stań po zielonej stronie mocy oraz staramy się o prestiżowy Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny "Zielona flaga", Eco Schools oraz Szkoła Promująca Zdrowie.
Podkategorie
Mały Samorząd Uczniowski
![]() |
Filip SkowronKlasa: 3b Funkcja: Przewodnicząca Małego Samorządu |
![]() |
Aleksandra Rok Klasa: 2c Funkcja: Wiceprzewodnicząca Małego Samorządu |
![]() |
Mateusz Królikowski Klasa: 2a Funkcja: Wiceprzewodnicząca Małego Samorządu |