W środowe przedpołudnie 28.11.2018 roku,  Akademia Wojsk Lądowych otworzyła się dla mieszkańców. Okazją do tego było coroczne święto Uczelni z okazji Dnia Podchorążego.

Celem naszych odwiedzin Akademii Wojsk Lądowych było zapoznanie uczniów z zadaniami podchorążych przygotowujących się do pełnienia zawodu żołnierza oraz przybliżenie uczniom jego etosu. Uczniowie mogli wypróbować laserowy symulator strzelania Śnieżnik, a także symulator jazdy transporterem opancerzonym Rosomak Jaskier, na których na co dzień ćwiczą przyszli oficerowie. Dzieci miały okazję przyglądać się pilotowaniu wojskowego drona i sprawdzić jak działa kamera termiczna. Na zakończenie dnia, w Akademickim Centrum Kultury odbyło się przedstawienie patriotyczne przygotowane przez klasy mundurowe z ZSP w Bierutowie. Była to inscenizacja wydarzeń Nocy Listopadowej oraz pokaz sztucznych ogni, symbolizujący pożar browaru na Solcu w Warszawie, który był znakiem do rozpoczęcia Powstania Listopadowego. Duże wrażenie na dzieciach zrobił niezwykły pokaz musztry do muzyki Iron Maiden.

Dzień otwarty Akademii Wojsk Lądowych to już tradycja. To moment w którym młodzież szkolna, a w tym roku również i najmłodsi w wieku przedszkolnym, mają możliwość bliższego poznania sprzętu wojskowego, posłuchać informacji o trudach, ale również zaletach służby wojskowej, a także samemu sprawdzić się w roli żołnierza. To również moment w którym wśród najmłodszych kształtują się tak potrzebne wartości patriotyczne.

Po południu na Placu Wolności we Wrocławiu odbyły się oficjalne obchody Dnia Podchorążego. Wydarzeniom towarzyszyło pożegnanie dotychczasowego oraz wręczenie nowego sztandaru dla AWL.

Agnieszka Laskowska