^Do góry
 • 1 Ania
  Dzięki nauce w tej szkole mogłam bez trudu poradzić sobie w gimnazjum! Nauczyciele mieli rację, gdy mówili, że wszystko to czego się nauczę przyda się w nowej szkole.
 • 2 Bartek
  To w tej szkole znalazłem prawdziwych przyjaciół, z którymi trzymam się dalej! Z niektórymi spotykamy się po lekcjach i wspominamy czasy podstawówki.
 • 3 Justynka
  W tej szkole zawsze czuję się bezpiecznie. Nie grozi mi nic złego ze strony starszych klas. Wszyscy dbają o to, aby nic się nie wydarzyło. Bardzo dobrze wspominam też wycieczki, na których poznałam wiele ciekawych miejsc.
 • 4 Filip
  W szkole są super nauczyciele, zawsze mogę na nich liczyć, gdy czegoś nie umiem. Ja nie lubię się za bardzo uczyć, ale oni zachęcają mnie do tego.
 • 5 Weronika
  Dzięki tej szkole znam ortografię, umiem liczyć, znam przyrodę, historię, uprawiam sport i wiem jak sobie radzić w życiu...
baner

Wycieczka do Nowej Rudy

NowaRuda StartW tym roku Złotą Polską Jesień podziwialiśmy w górach Sowich. Naszą październikową przygodę rozpoczęliśmy w muzeum Dawnej Kopalni, poznając jej historię oraz dzieje nowo - rudzkiego górnictwa. Prześle - dziliśmy proces powstawania węgla, dowiedzieliśmy się o jego właściwościach i rodzajach. Podziwialiśmy autentyczne odciski paproci, skrzypów i widłaków oraz okazy wielu ciekawych minerałów. Wśród eksponatów muzealnych zoba - czyliśmy między innymi: górnicze mundury, szpady, kordziki, laski, lampy, hełmy, kufle, aparaty tlenowe, metanomierze, zapalniki a także wyrywacze rurkowe.

Zwiedziliśmy salę zwaną dyspozytornią, która stanowiła "serce kopalni". Odkryliśmy dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie i na czym polegało zagrożenie związane z dwutlenkiem węgla. Później przeszliśmy do części podziemnych. W drodze do sztolni Lech minęliśmy wieżę szybową o tej samej nazwie oraz wentylatory. W korytarzach kopalni poznaliśmy trud pracy górników, dzieci oraz koni pracujących dawniej w sztolniach. Nasza odwaga została wystawiona na poważna próbę przez ducha Skarbnika, który towarzyszył nam podczas zwiedzania. Na powierzchnię wyjechaliśmy autentyczną, górniczą kolejką. Później razem z panem geologiem wybraliśmy się na pokopalnianą hałdę, żeby samodzielnie poszukać śladów życia na Ziemi sprzed 300 milionów lat. Uzbrojeni w młotki, dłuta i rękawice odnaleźliśmy w łupku węglowym odciski prehistorycznych widłaków i skrzypów. Udało nam się również zdobyć skamieniałe drewno, odcisk paproci oraz szyszkę lepidodendrona. Na koniec, w drodze do autokaru, odwiedziliśmy urokliwie położone schronisko PTTK - Zygmuntówka.

 

Galeria zdjęć - zapraszamy !!!

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa w Żórawinie Rights Reserved.


Facebook youtube