Wycieczka do Nowej Rudy

NowaRuda StartW tym roku Złotą Polską Jesień podziwialiśmy w górach Sowich. Naszą październikową przygodę rozpoczęliśmy w muzeum Dawnej Kopalni, poznając jej historię oraz dzieje nowo - rudzkiego górnictwa. Prześle - dziliśmy proces powstawania węgla, dowiedzieliśmy się o jego właściwościach i rodzajach. Podziwialiśmy autentyczne odciski paproci, skrzypów i widłaków oraz okazy wielu ciekawych minerałów. Wśród eksponatów muzealnych zoba - czyliśmy między innymi: górnicze mundury, szpady, kordziki, laski, lampy, hełmy, kufle, aparaty tlenowe, metanomierze, zapalniki a także wyrywacze rurkowe.

Zwiedziliśmy salę zwaną dyspozytornią, która stanowiła "serce kopalni". Odkryliśmy dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie i na czym polegało zagrożenie związane z dwutlenkiem węgla. Później przeszliśmy do części podziemnych. W drodze do sztolni Lech minęliśmy wieżę szybową o tej samej nazwie oraz wentylatory. W korytarzach kopalni poznaliśmy trud pracy górników, dzieci oraz koni pracujących dawniej w sztolniach. Nasza odwaga została wystawiona na poważna próbę przez ducha Skarbnika, który towarzyszył nam podczas zwiedzania. Na powierzchnię wyjechaliśmy autentyczną, górniczą kolejką. Później razem z panem geologiem wybraliśmy się na pokopalnianą hałdę, żeby samodzielnie poszukać śladów życia na Ziemi sprzed 300 milionów lat. Uzbrojeni w młotki, dłuta i rękawice odnaleźliśmy w łupku węglowym odciski prehistorycznych widłaków i skrzypów. Udało nam się również zdobyć skamieniałe drewno, odcisk paproci oraz szyszkę lepidodendrona. Na koniec, w drodze do autokaru, odwiedziliśmy urokliwie położone schronisko PTTK - Zygmuntówka.

Galeria zdjęć - zapraszamy !!!