Szkolne Koło Turystyczne w Myśliborzu

zdjęcie startowe16-go listopada członkowie Szkolnego Koła Turystycznego wybrali się na Pogórze Kaczawskie.

Po drodze zwiedzili siedemnastowieczny Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, który jest jedną z największych budowli o konstrukcji szachulcowej na świecie i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicy Myśliborza, na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy uczniowie obejrzeli wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej - Małe Organy Myśliborskie. Jest to bazaltowy czop wulkanu z widocznymi ciosami słupowymi. Ze Wzgórza Rataj zeszli do Wąwozu Myśliborskiego, położonego w zalesionej dolinie potoku Jawornik. Rezerwat utworzono głównie dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska bardzo rzadkiej, chronionej paproci, języcznika zwyczajnego, występującego na skałach zieleńcowych. Do Żórawiny wrócili zmęczeni ale pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę. Wkrótce zapewne ponownie wyruszą w trasę, by odkrywać uroki Dolnego Śląska.

Zapraszamy  do  galerii  zdjęć!!!

Wycieczka do Nowej Rudy

NowaRuda StartW tym roku Złotą Polską Jesień podziwialiśmy w górach Sowich. Naszą październikową przygodę rozpoczęliśmy w muzeum Dawnej Kopalni, poznając jej historię oraz dzieje nowo - rudzkiego górnictwa. Prześle - dziliśmy proces powstawania węgla, dowiedzieliśmy się o jego właściwościach i rodzajach. Podziwialiśmy autentyczne odciski paproci, skrzypów i widłaków oraz okazy wielu ciekawych minerałów. Wśród eksponatów muzealnych zoba - czyliśmy między innymi: górnicze mundury, szpady, kordziki, laski, lampy, hełmy, kufle, aparaty tlenowe, metanomierze, zapalniki a także wyrywacze rurkowe.

Czytaj więcej: Wycieczka do Nowej Rudy

Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim

BardoStartoweSezon turystyczny za - kończyliśmy w rodzinnej atmosferze w Sudetach Środkowych. Członkowie SKT wraz z rodzicami i ro - dzeństwem wzięli udział w spływie pontonowym po Nysie Kłodzkiej. Pogoda jak zwykle dopisała, dobre humory również. Po ekscytującej rywa - lizacji wspólnie usiedliśmy do stołu, zajadając potrawy z grilla przygotowane przez rodziców. Zwieńczeniem wycieczki było zdobycie punktu widokowego, na który zaprowadziła nas jedna ze stromych ścieżek pątniczych doliną potoku Srebrnik przez Źródło Marii. Pełni wrażeń wróciliśmy pociągiem do domu i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne turystyczne przygody w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do  galerii zdjęć!!!

SKT w Osówce

Osowka startNowy sezon turystyczny rozpoczęliśmy wycieczką do Podziemnego Miasta Osówka. Nasi klubowicze pociągiem dojechali do Głuszycy Górnej a stamtąd czarnym szklakiem dotarli do niezwykłego Kompleksu. Na miejscu czekała ich trasa edukacyjna, gdzie podzieleni na drużyny, pod czujnym okiem przewodnika, zdobywali informacje na temat Osówki. Aby sprawdzić swoją wiedzę, musieli rozwiązać szereg zagadek przyrodniczych oraz historyczych. Zwycięzcy otrzymali medale a "przegrani" drobne, słodkie upominki. Na koniec, pozostało już tylko dotarcie na stację w Bartnicy – tym razem żółtym i niebieskim szlakiem. Pogoda jak zwykle dopisała, a piękne jesienne krajobrazy cieszyły nasze oczy i serca.

Zapraszamy do  galerii zdjęć!!!