^Do góry
 • 1 Ania
  Dzięki nauce w tej szkole mogłam bez trudu poradzić sobie w gimnazjum! Nauczyciele mieli rację, gdy mówili, że wszystko to czego się nauczę przyda się w nowej szkole.
 • 2 Bartek
  To w tej szkole znalazłem prawdziwych przyjaciół, z którymi trzymam się dalej! Z niektórymi spotykamy się po lekcjach i wspominamy czasy podstawówki.
 • 3 Justynka
  W tej szkole zawsze czuję się bezpiecznie. Nie grozi mi nic złego ze strony starszych klas. Wszyscy dbają o to, aby nic się nie wydarzyło. Bardzo dobrze wspominam też wycieczki, na których poznałam wiele ciekawych miejsc.
 • 4 Filip
  W szkole są super nauczyciele, zawsze mogę na nich liczyć, gdy czegoś nie umiem. Ja nie lubię się za bardzo uczyć, ale oni zachęcają mnie do tego.
 • 5 Weronika
  Dzięki tej szkole znam ortografię, umiem liczyć, znam przyrodę, historię, uprawiam sport i wiem jak sobie radzić w życiu...
baner

Zielona Flaga

Nasza szkoła 3 rok z rzędu uzyskała międzynarodowy certyfikat ekologiczny "Zielona Flaga". Uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami i rodzicem odebrali ten zaszczytny tytuł we Wrocławiu. Dodatkowo Weronika Bekieszczuk (5c), Konstancja Czyściak (5c) i Natalka Śpiewak (2d) opowiedziały nauczycielom z Dolnego Śląska o naszej szkole w trakcie prezentacji działań ekologicznych w roku szkolnym 2015/16, a Igor Ławrynowicz (5c) wykonał dokumentację fotograficzną uroczystości.

W styczniu Zielona Flaga zawitała w szkole. Podczas apelu została ukazana nasza droga do certyfikatu czyli wszystkie nasze działania w ubiegłym roku szkolnym, które przyczyniły się do tego, że otrzymaliśmy ten międzynarodowy certyfikat z wyróżnieniem.

Surówka samo zdrowie

Surówka samo zdrowie :) Każde dziecko z drugiej klasy Wam to powie. Uczniowie klasy II d zdrowo się odżywiają i proponują wszystkim przygotowanie jesiennej surówki:

"Pokrój kapustę na kawałeczki i pokrojoną włóż do miseczki. Umyj ogórek, obierz dokładnie, po czym w kosteczkę pokrój go zgrabnie. Marchewkę umyj, obierz ze skórki, zetrzyj na tarce na cienkie wiórki. Rozłup orzechy, wyrzuć łupiny, a środek pokrusz w małe drobiny. Umyj natkę pokrój drobniutko, w jedną surówkę połącz wszyściutko i całość razem mieszaj chwileczkę, dodając miodu jedną łyżeczkę. Potem surówkę odstaw na boczek.
Gdy puści pełen witamin soczek, wygodnie sobie przy stole siadaj i "Samo zdrowie" łyżką zajadaj."
Małgorzata Strzałkowska

Zdjęcia: Przemek Stańko II d

Wielkie zielone wyróżnienie

Dnia 16 września 2016 roku miało miejsce posiedzenie Kapituły Programu Szkół dla Ekorozwoju. Podczas spotkania zostały zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi oraz Lokalnego Centrum Aktywności ekologicznej za rok szkolny 2015/16.

Decyzją Kapituły przyznano:
• 70 certyfikatów Zielonej Flagi na okres 3 lat
• 93 certyfikaty Zielonej Flagi na okres 1 roku
• 22 certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej przyznanych na okres 1 roku

Wśród ubiegających się o ekologiczny certyfikat zostały wyłonione trzy placówki, które wyróżniały się wyjątkowo ciekawym podejściem, kreatywnością realizacji działań i zaangażowaniem

Na to szczególne wyróżnienie zasłużyły:
• Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie
• Przedszkole Niepubliczne „Jedyneczka” w Olecku
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

Na wyróżnione placówki czekają nagrody niespodzianki!

Dziękujemy uczniom, koordynatorom szkolnym oraz całym zespołom projektowym za pracę, zaangażowanie i wytrwałość w osiąganiu postawionych sobie celów.

Więcej na http://ekoszkola.pl/pl/blog/aktualnosci/2016/09/19/wyniki-oceny-aplikacji-o-certyfikat-zielonej-flagi-i-lokalnego-centrum-aktywnosci-ekologicznej

2d na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

16 września 2016 roku drugoklasiści z naszej szkoły zamienili się w studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas warsztatów obalili mit z wierszyka dla dzieci i zmienili jego treść na: "Ślimak, ślimak pokaż czułki". Dotykali, oglądali, wabili melisą, odwracali do góry nogą, zaglądali w otwór oddechowy, posłuchali wykładu i obejrzeli prezentację... a na koniec otrzymali kilka ślimaków, które przez najbliższy tydzień będą mieszkać w sali nr 5.

Zbudowaliśmy piec chlebowy

Budowa piec chlebowego rozpoczęła się od postawienia cokołu z cegieł. Następnie usypana została górka piasku, która zlana została wodą. Wilgotna górka oblepiona została mokrym papierem, na który rozpoczęto nakładać glinę.
Zabawa błotem, czyli wyrabianie gliny zmieszanej ze słomą to nie lada atrakcja. Wokół taczki zebrała się znaczna część wielbicieli brudnej roboty. Uczniowie z nauczycielami rękami wyrobili kilka taczek gliny, którą później ułożyli na przygotowanym piaskowym kopcu.
Na zakończenie uformowaliśmy piec w kształcie igloo. Teraz trzeba tylko odczekać aż glina wyschnie, co może trwać nawet kilka tygodni.

Gliniane atrakcje zostały sfinansowane ze środków Fundacji Toyota, a grant na ten cel pozyskało Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK wspólnie z panem Grzegorzem Kalinowskim.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Zdrowe nietrudne"

Sukces pierwszoklasistów. Uczniowie klasy Id zostali wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie "Zdrowe - nietrudne". Po zapisaniu się do Programu otrzymali bezpłatną paczkę z materiałami dydaktycznymi, a wraz z nimi książeczkę “5 zasad zdrowego stylu życia” dla każdego ucznia. Wspólnie z wychowawczynią i rodzicami pokazali, jak klasa zdobywała sprawności! Nagrali film, który został wysłany do organizatora. Wyróżniono tylko 5 klas z całej Polski, a w tym naszych zdolnych pierwszoklasistów.

Więcej na stronie zdrowenietrudne.pl

Miód z mniszka lekarskiego

Uczniowie klasy Id zachęcają do samodzielnego wykonania syropu/miodu z mniszka lekarskiego. Dzieci wiedzą już, że pospolity "mlecz" to nie tylko chwast. Można z niego przygotować pyszny syrop, który ma szereg wartości: leczy przeziębienia, poprawia odporność, obniża poziom cholesterolu, pobudza apetyt, ułatwia trawienie, wspomaga leczenie miażdżycy. Jak powstał?

1. Zebraliśmy ok 500 kwiatów mniszka.
2. Zbiory rozłożyliśmy na białym papierze, by uciekły z nich wszelkie owady.
3. Kwiaty włożyliśmy do garnka i zalaliśmy litrem wody. Po zagotowaniu trzymaliśmy na ogniu jeszcze 20 minut i odstawiliśmy na ponad 24h.
4. Następnego dnia odcedziliśmy wodę od roślin i dodaliśmy do niej 1 kg cukru oraz sok z jednej cytryny. Syrop gotował się całą lekcję na kuchence turystycznej, a my w tym czasie uczyliśmy się ortografii.
Teraz mamy pyszny i zdrowy dodatek do wody w upalne dni. Polecamy!

Wiosenne prace w szkolnym ogrodzie

Prace w Tradycyjnym Ogrodzie Wiejskim rozpoczęły się na dobre. W piątek na lekcji przyrody, uczniowie klasy Id zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt wyruszyli do swojego zakątka ziołowego. Pan Szymon pomógł w przekopaniu ziemi, a najmłodszym zostało plewienie, grabienie i sianie. Dzieci przesadzały też swoje klasowe kwiatki, które do tej pory hodowały w klasie. Doglądanie wzrostu roślin od samego początku, może być początkiem fascynacji dziecka ogrodnictwem i światem natury.

Na ratunek łabędziowi

We wtorek na boisku koło parku klasa Pani Stanisławy Brzozowskiej zauważyła rannego łabędzia. Wszyscy przybyli czym prędzej do szkoły i Pani Brzozowska zaalarmowała Pana Głogowskiego:
- Szymon, jesteś ekologiem, zrób coś, bo go psy zagryzą!

Pan Głogowski czym prędzej zadzwonił do odpowiednich służb. Jedna z nich odpowiedziała, że nie zajmuje się ptakami, ale dostał od nich namiar do właściwego miejsca.
W tym samym czasie, rozmawiając przez telefon, nauczyciel dotarł do łabędzia. Udało się od razu opisać, że łabędź jest młody i nie widać żadnych zewnętrznych obrażeń. Był przemęczony, wychłodzony i można było do niego bardzo blisko podejść.
Rozmówca z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kątnej zadeklarował pomoc, ale stwierdził, że jeżeli ptak nie ma żadnych obrażeń to zapewne się zagubił, jest przemęczony i najlepszym sposobem będzie przewiezienie go nad jakąś wodę.

Niestety w okolicy Żórawiny nie ma żadnego znaczącego zbiornika, a nawet rzeka Ślęza jest obecnie zamarznięta.
Zbiornik, zbiornikiem, ale jak złapać łabędzia, jeśli się tego jeszcze nie robiło...
Pan Głogowski wrócił szybko do szkoły, zebrał męską ekipę nauczycieli: Pana Bartka, Pana Kamila i Pana Łukasza. Po kilku minutach "uzbrojeni" w koc i worek przystąpili do działania.
Łabędź próbował uciekać, nie miał jednak sił na odlot i po kilku minutach okrążony przez nauczycieli został złapany, owinięty kocem i zaniesiony do samochodu.
Pan Szymon odwiózł "brzydkie kaczątko" do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, gdzie został wypuszczony do tamtejszej rzeki. Łabędź poczuł się nad wodą bezpiecznie, przeleciał kilkadziesiąt metrów i usiadł spokojnie na wodzie.

Międzynarodowe tropienie roślin

Pierwszaki górą!
Klasa Id (pod opieką p. Żanety Paraniak) została zakwalifikowana do międzynarodowego programu przyrodniczego "Great Plant Hunt" (Wielkie tropienie roślin).

Projekt realizowany w 10 krajach, w tym Polsce, dzieki wspólpracy z The Foundation for Enviromental Education (FEE), Toyota Fund for Europe (TFE) oraz Kew - the Royal Botanic Gardens.
Więcej na stronie http://www.greatplanthunt.org/home.

Odpakowani

Nasza szkoła bierze udział w wielu projektach ekologicznych. Niedawno dołączyła do kolejnego - pod nazwą „Odpakowani”. Jest to ogólnopolski projekt aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampania informacyjno–edukacyjna mająca na celu wzrost świadomości w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi wśród dzieci od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Jego tytuł − „Odpakowani” − wzywa do większej społecznej wrażliwości w temacie segregacji i recyklingu zużytych opakowań i aktywnej profilaktyki w celu poprawy jakości stanu naszej planety.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.odpakowani.pl
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Kamila Szutenbach.

Pomagamy schronisku dla zwierząt

Październik ogłoszony jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji szkolny wolontariat - pod kierunkiem pani Kamili Szutenbach i pani Doroty Jakimiuk - zorganizował zbiórkę karm, puszek i materiałów do ocieplania legowisk na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że nie jesteśmy obojętni na los czworonogów.
W połowie listopada przedstawiciele wolontariatu odwiedzili schronisko i przekazali zebrane datki. Oprócz pełnych wzruszeń spotkań z podopiecznymi placówki, nasi uczniowie mieli także okazję zamienić kilka zdań z wieloletnim pracownikiem, panią Aliną Pawlak.

Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom SP w Żórawinie, którzy wsparli naszą zbiórkę.

Prace ogrodowe dobiegają końca...

Z tyłu, za szkołą pojawił się tajemniczy płot o wielu barwach. Tuż za nim znajduje się słońce, które pośród swoich promieni ma nasadzone krzewy, drzewka i inne rośliny. Zaraz obok stoi ganek, gdzie po schodkach można dojść do tajemniczych drzwi, których nikt jeszcze nie uchylił...
Miejsce za płotem, to tradycyjny ogród wiejski, którego realizacja dobiega końca... niebawem otwarcie.
Szkoła Muzyczna

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa w Żórawinie Rights Reserved.


Facebook youtube