Regulamin wyborów do Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie klas 4 - 8

1. Wybory do Samorządu Szkolnego odbywają się we wrześniu lub październiku.
  2. Do Komisji Wyborczej należą opiekunowie Samorządu oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego z poprzedniego roku.
  3. Wybory odbywają się w głosowaniu bezpośrednim, tajnym, równym, powszechnym
    i większościowym.
  4. Zgłaszanie kandydatów:
  5. Do SU może kandydować uczniowie klas 4 - 8. Dopuszcza się max.
    1 kandydata z jednej klasy.
  6. Kandydat powinien cechować się nienaganną opinią wśród uczniów i nauczycieli.
  7. Wyniki w nauce kandydata powinny być co najmniej zadowalające, aby praca w Samorządzie nie zakłócała procesu dydaktycznego.
  • Każdy kandydat ma prawo do przeprowadzenia kampanii wyborczej, której koszt ponosi indywidualnie.
  • W ramach kampanii wyborczej dopuszcza się:
  • wywieszanie plakatów w wyznaczonych do tego celu miejscach,
  • organizowanie spotkań przedwyborczych z kandydatami w czasie przerw oraz na godzinach wychowawczych za zgodą wychowawcy klasy,
  • prezentacje kandydata we wszystkich klasach, za zgodą nauczycieli.

8.  Przebieg wyborów:

• głosowanie odbywa się w budynku szkoły,
  • uprawnieni do głosowania są wszyscy uczniowie klas 4 - 8
  • w dniu wyborów obowiązuje tzw. „cisza wyborcza”.
  • głosowanie odbywa się poprzez wrzucenie do urny, przez uprawnionego do głosowania ucznia, kartki z nazwiskiem faworyta,
  • głos jest nieważny, jeśli karta do głosowania jest zniszczona bądź znajduje się na niej nieprawidłowe nazwisko oraz gdy zaznaczono więcej niż dwa nazwiska.

9. Obliczanie głosów, ogłaszanie wyników:

obliczania głosów dokonuje Komisja Wyborcza w obecności Opiekuna,

otwarcia urny dokonuje się w obecności wszystkich członków Komisji Wyborczej,

w pomieszczeniu, w którym Komisja liczy głosy, nie mogą przebywać osoby nie będące Członkami Komisji Wyborczej; karty do głosowania są po zakończeniu wyborów komisyjnie niszczone,

wyniki ogłoszone mogą być na tablicy informacyjnej oraz poprzez dziennik Librus

10.Wybrany Zarząd Samorządu Uczniowskiego może ustalić swoje funkcje w Samorządzie drogą consensusu.

11.Dlaczego warto kandydować na przewodniczącego USS?

• aby dać możliwość sobie i innym uczniom wypowiadania się w sprawach dotyczących szkoły,
  • aby reprezentować młodzież w rozmowach z p. Dyrektor i nauczycielami,
  • aby doskonalić samego siebie i stawiać przed sobą ambitne cele,
  • aby pokazać kreatywną stronę swojej osobowości,