Znam historię polskich symboli narodowych

20190319 13071919 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz piąty wzięli udział w finale XIII edycji wojewódzkiego konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych”.Według samego organizatora „Celem konkursu jest kształtowanie uczuć i postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz szacunku wobec symboli narodowych. Wydarzenie to stwarza uczniom możliwości głębszego poznania historii polskich symboli narodowych, a także rozbudzenia zainteresowań historycznych.” Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu. Nad wydarzeniem tym honorowy patronat obejmuje Dolnośląski Kurator Oświaty, oraz różne instytucje historyczne, organizacje i stowarzyszenia m.in. : Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, czy Związek Piłsudczyków. W tym roku, po powiatowych eliminacjach do ścisłego finału zostało wyłonionych 32 uczniów z blisko 40 szkół z Dolnego Śląska. W konkursie Szkołę Podstawową z Żórawiny reprezentowali w tym roku Mateusz Cielecki z kl 5c oraz Mateusz Sienkiewicz z kl. 7b. Mateusz Cielecki zajął 5 miejsce w etapie powiatowym.Konkurs ten poza rywalizacją na najwyższym poziomie był doskonałą lekcją patriotyzmu.

W ramach jego przebiegu odbyły się m.in. dwa wykłady:.p. Juliusza Woźnego pt. „Bastyr i Stec – polscy lotnicy ze Lwowa”, wykład p. prof. dra hab. Krzysztofa Rozpondka pt. „Kawalerowie Krzyża i Medalu Niepodległości”, montaż słowno-muzyczny pt. „63 dni heroicznej walki, czyli kronika Powstania Warszawskiego” w wykonaniu przedstawicieli szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, wywiad uczennic klasy VII „b” z gośćmi na temat „Życie Polaków w czasie Powstania Warszawskiego”.Naszym uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszego odkrywania patriotycznych postaw Polaków w historii.

20190319 10492520190319 124626