Dolnośląska Liga Zadaniowa - I

Zadania dla uczniów klas 4-6:

Zad. 1. W trójkącie długości dwóch boków wynoszą 6,31 m i 0,82 m. Ile wynosi długość trzeciego boku, jeżeli wiadomo, że wyraża się całkowitą liczbą metrów?

Zad. 2. Kierownik wycieczki zarezerwował w hotelu nocleg ze śniadaniem dla 100-osobowej grupy. Poinformował, że 78 osób w grupie pija na śniadanie herbatę, 71 kawę, a 48 osobom jest to obojętne. Właściciel hotelu powiedział, ze to niemożliwe. Kto miał rację? Dlaczego?

Zad. 3. Trzech chłopców kupiło 14 ciastek. Andrzej kupił 2 razy mniej niż Cezary, a Bartosz więcej niż Andrzej, ale mniej niż Cezary. Ile ciastek kupił każdy z chłopców?

Zadania dla uczniów klas 7 i 8:

Zad. 1. Adam i Bartek z nudów wymyślili pewna grę. Na kartce zapisali jeden za drugim ciąg k minusów. Grając, wykonują ruchy na przemian. W każdym ruchu gracz może zmienić jeden lub dwa sąsiednie minusy na plusy. Wygrywa ten, który zmieni ostatni minus. Adam wykonuje ruch jako pierwszy. Jak powinien grać, aby wygrać?

Zad. 2. Prostokąt, którego długości boków są liczbami naturalnymi, podzielono na kwadraty o boku 1. W każdy z kwadratów wpisano pewną liczbę całkowitą tak, że suma liczb w każdym wierszu była równa 1, a suma liczb w każdej kolumnie był równa 3. Czy pole prostokąta mogło być równe 2019?

Zad. 3. Dany jest różnoramienny trójkąt ABC. Na ile sposobów można zaznaczyć w płaszczyźnie tego trójkąta czwarty punkt D tak, żeby figura złożona z punktów A, B, C i D miała oś symetrii?

Łamigłówki dla wszystkich

Zad. 1. Kupujesz to do jedzenia, ale nigdy tego nie zjadasz. Co to jest?

Zad. 2. Rozwiąz algebraf. Jednakowym literom odpowiadają te same cyfry i na odwrót.
         USTA
     +  USTA
       CAŁUS

Zad. 3. Z zapałek ułożono figurę zawierającą trójkąt, jak na rysunku. Przełóż 4 zapałki, aby uzyskać 4 takie trójkąty.

Remont sali matematycznej dzięki Leroy Merlin Wrocław

Zapobieganie wszawicy