Matematyczny Azja Express wyruszył!

Jego pierwszą stacją było zebranie grupy śmiałków do wyprawy w nieznane rejony świata – do Azji, kontynentu różnorodności i wielkiej nauki, o której znaczeniu niewielu ma świadomość. W każdy wtorek uczestnicy ekspedycji będą mieli możliwość poznawania innych światów, w których matematyka będzie motywem przewodnim.
Pierwszy rejon Azji, który odwiedzili uczniowie to arabskie kraje Bliskiego Wschodu. Dowiedzieli się m.in. o kulturze krajów arabskich, o zdobnictwie muzułmańskich meczetów, w których królują wzory geometryczne.
W końcu poznali rysunki w zwojach Mirzy Akbar Khana, z których wybrali jeden motyw – pandżara (rodzaj ornamentu). Następnie nauczyli się go konstruować, aż w końcu tworzą go na szybie i przekształcają w pandżarowy witraż, który ozdobi wejście do pracowni matematycznej.
Praca ta wymaga nie lada cierpliwości… Efekt niebawem.

Projekt "Matematyczny Azja Express" sfinansowany został w programie mPotęga przez mFundację.

Sponsorzy Festynu

• alex.png